Ájurvéda ISIS

Cesta ke zdraví není dlouhá ani obtížná, jen musíte vědět kudy jít.

Yoga na pláži

Dovolená s jógou na Costa Brava

Před časem jsem psala o tom, že letošní dovolenou jsem se rozhodla strávit aktivně a protože ájurvéda je můj život a s ní jde ruku v ruce jóga, co jiného jsem si mohla vybrat, nežli pobyt s jógou.
Bylo to poprvé (ve svých 42 letech), kdy jsem opustila rodinné hnízdo a vydala se do vzdáleného světa na španělské pobřeží Costa Brava s kamarádkou, kterou jsem viděla jen jednou v životě.
Avšak… , při tom prvním setkání jsem okamžitě věděla, že jsem potkala další ze spřízněných duší, naladěných na tu samou strunu, jaká rozezněla můj život.

Autobusem nebo letadlem?

[singlepic id=14 w=225 h=300 float=right]
Naše společná dovolená s Kačenkou I začala o dva dny dříve, než ostatním účastnicím a to proto, že jsme se nechtěly trmácet takový kus světa autobusem, to Slizu skutečně nesvědčí. Ten potřebuje pohybem trochu rozproudit energii v těle a i když se ve mně ozývá i Větříček, ten dvouhodinový let mě nijak nerozhodil, naopak, nesnáším dlouhé sezení a tak jsem s časem přepravy do Barcelony byla více než spokojená. Let se navíc konal v čase Slizu, tedy vše jak má pro konstituci Váta-Kapha být. Tady mám z pohledu ájurvédy jedničku za splnění doporučených činností pro Sliz i Vítr v návaznosti na neovlivnitelný letový řád.

Barcelona nás přivítala přívětivým teplým večerem, ale hned druhý den ráno nás nazlobila, protože stáhla mračna do husté peřiny a aby toho nebylo málo, tak nás celý den polévala barcelonským deštěm a ještě na nás posílala studený středomořský vítr, občas to vše ve směsici přívalových dešťů, takže tady měl Sliz i Vítr co dělat, jen Žluč byla docela v pohodě.
[singlepic id=31 w=300 h=225 float=right]
Musely jsme se tedy zahřívat pohybem a tak jsme po Barceloně chodily stále pěšky a to i s deštníkem v ruce a občas, když už nebylo zbytí, jsme použily metro. K našemu údivu na rozdíl od pražského, kde stále fučí, tady bylo teplíčko v každé stanici. Na podstatnou část odpoledního času, který patří Vátě, jsme se stáhly do barcelonského akvária, kde nefoukalo ani nepršelo, i když vody tady bylo dost, naštěstí jen v akváriích. Návštěvu vřele doporučuji, je se na co dívat. Od murény a jiné mořské hady, přes hejna nejrůznějších ryb, malých i velkých, hlavonožců, korýšů, až po manty a žraloky, větší než jsem já sama, proplouvající nám nad hlavami s vyceněnými zuby.
[singlepic id=24 w=300 h=225 float=left]
Druhý den se Barcelona rozhodla ukázat nám svou vlídnější tvář a tak i přes občasnou spršku v podobě dopolední přeháňky, pokračovaly jsme v toulání se barcelonskými ulicemi, náměstími a památkami a v odpoledních hodinách se díky namodralé obloze dal podniknout vyhlídkový okruh autobusem, kde sice nahoře taky foukalo, ale zase se docela dobře fotilo, takže jsme konečně viděly něco více z barcelonských skvostů.

Toho dne jsme se musely vlakem přepravit z Barcelony do letoviska Santa Susanna, které je od ní vzdálené necelých 50 km severně po pobřeží Costa Brava, kde začínal náš pobyt s jógou.
Mezitím dorazily autobusem naše kolegyňky Kačenka II a Pája. Ilonka, naše cvičitelka, učitelka malování mandal a později vylíhnuvší se kamarádka už tam byla týden před námi, takže nás netrpělivě vyhlížela.

Jóga u moře.

[singlepic id=32 w=300 h=225 float=right]
Po seznamovacím zahájení bylo stanoveno, že jóga se bude cvičit každé ráno v 7:30 hodin a večer od 18:30 hodin v délce 90 minut na malém paloučku sevřeném v náručí několika palem nedaleko hotelu Caprici, kde jsme na těch 7 dní našly útočiště.

Jóga byla vždy skvělá, Ilonka se projevila jako velmi citlivá a vnímavá bytost a nastavila pro nás jógu tak, jak jsme potřebovaly.
Kromě Kačenky I nebyla žádná z nás józe dosud natolik zasvěcená, že by pro nás něco nebylo nového. Některé pojmy či asány známe ze svých kurzů jógy, ale v podstatě jsme se učily nové věci. Na úvod vždy proběhlo krátké rozhýbání těla, přes pranájámu, kaphalabátí a plný jógový dech jsme protahovali naše těla do různých asánových pozic k pozdravu slunce i pozdravu měsíce. Po hodince cvičení jsme uvolnili naše zahřáté a protažené tělesné schránky v meditačně-relaxační dvacetiminutovce, pak probrali následující den a večer se znovu setkaly za stejným účelem na stejném místě.
[singlepic id=6 w=300 h=225 float=left]
[singlepic id=7 w=300 h=225 float=left]
Musím zkonstatovat, že vzhledem k mé delší pauze v pohybových aktivitách, čtvrtý den jsem měla krizi a taky jsem byla pořádně spálená od sluníčka, takže mě vše bolelo.
Naštěstí, další den se to zase srovnalo, takže jsem mohla zase cvičit, relaxovat, odpočívat, jen s tím opalováním jsem byla opatrnější. Od moře stále vane chladný vzduch, což je v jinak velmi teplém dni velmi příjemné, ale zrádné, takže pozor na to.

Vzhledem k našemu velikému zájmu o malování mandal si pro nás Ilonka po dva večery udělala čas a mohly jsme se dozvědět něco o mandalách, jejich významu a byly jsme zasvěceny do malování. Naše výtvory, kdy bez zapojení rozumu pastelkami promlouval náš duch, jsme se o sobě taky něco dozvěděly, mimo jiné, velmi zajímavé věci a některé z nás to ovlivnilo tak, že z pobytu odjížděly docela jiné bytosti.
Nejen odpočinuté, protáhnuté, svěží a opálené, ale také svobodné, oproštěné od starých bolestí, křivd a přivtělených duší.

Na závěr dodám nový poznatek. Odjet na týden jen tak sama nebo s kamarádkou na takovýto pobyt je lékem a balzámem nejen pro tělo, ale především pro duši.
Je to o tom, že ať už žena nebo muž se má na krátký čas možnost věnovat jen sám sobě, svým pocitům, svým přáním, své tělesné schránce.
[singlepic id=5 w=300 h=225 float=right]
Stále miluje ty, jež na krátký čas zanechala doma, jen potřebuje na chvíli „OFF“ než zase zapne „ON“. Mezitím dojde ke snížení napětí, aby se pak po krátké pauze a opětovném zapnutí „ON“ žárovička opět rozzářila. A našim poslancům vzkazuji, pánové… a dámy, jeden týden v roce, tedy sedm dní, by měla mít každá žena, ať už svobodná či manželka, maminka, babička , prababička… nárok na takovýto pobyt hrazený zdravotní pojišťovnou. Platíme Vám daně a rodíme a vychováváme další daňové poplatníky, potřebujeme alespoň jednou za rok to „OFF“ a „ON“, abychom byly zdravé jak po duševní, tak i fyzické stránce.
Není to totiž tak, jak nás učili „Ve zdravém těle zdravý duch“, ale přesně naopak „Kde je zdravý duch, tam je zdravé tělo“. Kdo z Vás to neví, objednejte se ke mně na ájurvédskou konzultaci, ráda vysvětlím….

Komentáře jsou uzavřeny.