Ájurvéda ISIS

Cesta ke zdraví není dlouhá ani obtížná, jen musíte vědět kudy jít.

Co je Ájurvéda a odkud pochází

Meditace po Indicku

Pro většinu lidí je Ájurvéda neznámý pojem. Nikdy o ní neslyšeli. Přitom v Indii a na Srí Lance, odkud pochází, je každodenní součástí života. Je to 5 tisíc let starý ucelený systém o životě – od toho název Ájur (život) + Véda (věda, nauka).

Slovo Ájurvéda je sanskrtského původu (původní indický jazyk) ve kterém byly před 5 tisíci léty napsány spisy pojednávající o Ájurvédě. Položila základní kámen mladším medicinálním směrům jako je čínská nebo řecká medicína, léčitelství starého Egypta. Není to tedy žádná módní záležitost, jen byla po nějakou dobu zatlačována vlivem anglické nadvlády v Indii. V tu dobu byla vyvinuta velká snaha Anglie a její úpadek. Avšak dosahované výsledky léčby a znovu navrácení zdraví přinesly rostoucí oblibu této přírodní medicíny nejen v Indii a na Srí Lance, ale zapříčinily rozšíření Ájurvédy do celého světa, včetně toho západního, jež vyznává především klasickou moderní medicínu, bohužel dnes již do značné míry ovlivněnou mocným farmaceutickým průmyslem. Nicméně v Německu, Francii a Americe je již mnoho Ájurvédských center, kde dochází čím dál více klientů a kteří se učí návratu k přírodě.

Můžeme tedy říci, že Ájurvéda je recept nebo chcete-li návod na to, jak prožít život ve zdraví a spokojenosti do vysokého věku.

Ájurvéda v celé své souvislosti pojednává o spojení těla a mysli a současně dění ve vesmíru s vlivem na každý jednotlivý konstituční typ člověka.
Zjednodušeně řečeno:

Tělo + Mysl + Duch = Každý jeden z nás

Při dodržování zákonitostí vesmíru s ohledem na konstituční typ člověka – kombinaci Váta, Pitta a Kapha (tato kombinace je v každém z nás v určitém poměru) a současně udržování mysli a ducha v souladu s těmito zákonitostmi v Ájurvédě znamená:

ŽÍT DLOUHÝ, PLNOHODNOTNÝ A RADOSTNÝ ŽIVOT

Napsat komentář

Povinné položky jsou označeny *.