Ájurvéda ISIS

Cesta ke zdraví není dlouhá ani obtížná, jen musíte vědět kudy jít.

Polovina května přinese období Pitta 1. díl

Jaro v plném proudu

Jaro je v plném proudu. Počasí se chová tak, jako že zmrzlíci dorazili trošičku dříve, než jak je pozval kalendář, ale pokud nás čekají už jen hezké jarní dny plné sluníčka, příjemného teplého počasí a jen sem tam se obloha zahalí do deštivých mraků, máme důvod ke spokojenosti. Příroda potřebuje vláhu, aby to, se vzklíčilo, mohlo růst a sílit.

Kapha dala, co mohla, aby postavila ze země, co nám příroda v podobě rostlinek a živočichů na jaře přinesla a pozvolna bude předávat vládu své energetické kolegyni Pittě. Toto období plné energie, která je směsicí ohně a vody přichází zhruba od druhé poloviny května.
Lidé, jejichž dominantní dóšou je právě Pitta, toto začínají citlivě vnímat již nyní, kdy sluničko ohřívá naši Zemi a prohřívá celý Vesmír. Ti, jejichž pokožka má světlý odstín, mají na sluníčku tendenci ke spálení, jsou světloocí nebo světle hnědých očí, pihovatí, střední postavy a vyznačují se velkou chutí k jídlu, mají velmi dobré zažívání a jejich energie jim přináší výrazný pocit tepla, by měli být v tomto období velmi opatrní. Jejich energie je žene vpřed, ale často na úkor porušení jejich rovnováhy, kdy přemíra Pitty v letním období dokáže právě tento konstituční typ nehezky potrápit.

Co že jim hrozí?

Tak v první řadě je to právě přehřátí organismu, na což tělo reaguje přílišným pocením, aby se trochu ochladilo. Jejich silné trávení jim sice umožňuje dobře spalovat, ale v tomto období Pitta, které trvá až do poloviny září, je značně přetěžuje a může způsobit nemoc v podobě přílišného pocení nebo návalů horka, pálení žáhy, špatného zažívání, střevních potíží, v horším případě se mohou dostavit různé záněty.
Proto je důležité dodržovat některé zásady, které tento konstituční typ ochladí a zachová jejich vnitřní rovnováhu.

Co tedy doporučit?

Milé Pitty, zvolněte. Nežeňte se bezhlavě a příliš ambiciózně vpřed. Buďte opatrní zvláště v době od 10:00 – 14:00 hodin, kdy na Vás Vaše Pitta působí v tomto období nejvíce a dopřejte jí ochlazování.
Ice_Cream Nejen vzdušným lehkým oblečením, ale také studenou sprchou, studenými nápoji, zmrzlinou a vhodnou potravou, která tělo také ochlazuje.
Dejte přednost syrovým jídlům před vařenými, pečenými a smaženými, popřípadě ty vařené vhodně a bohatě doplňte syrovými.
Pestrá nabídka čerstvé zeleniny a ovoce Vám umožňuje připravit si k obědu chutný salát a udělá Vám dobře. Vyloučíte-li z jídelníčku slané, mastné a ostré potraviny, které tělo ohřívají, prokážete svému tělu službu, jež se Vám v podobě dobrého zdraví a dobré nálady vrátí.
Hodně pijte studené nápoje, můžete si do nich přidat mátu, takové nealkoholické Mojito Vás naladí na tu správnou letní strunu.

A co Vám můžu ještě doporučit? Dozvíte se v příštím článku, který najdete opět zde, na mých stránkách.

Těším se na Vás, Iveta

Součástí seriálu Polovina května přinese období Pitta

Komentáře jsou uzavřeny.